Aby powiększyć stronę wciśnij jednocześnie CTRL, oraz "+"
Aby pomniejszyć stronę wciśnij jednocześnie CTRL, oraz "-"

FAQ

 1. Jaką przewagę daje mojej firmie robotyzacja?
 2. Gdzie można zastosować robota przemysłowego?
 3. Czy robot w każdym przypadku może zastąpić człowieka?

  Współczesne roboty przemysłowe mają przede wszystkim za zadanie podniesienie wydajności produkcji oraz dokładności wykonania produktów. Zastępują człowieka wszędzie tam, gdzie proces jest powtarzalny i/lub uciążliwy dla człowieka – wysoka temperatura, nadmierne zapylenie, szkodliwe opary, przenoszenie ciężkich elementów. Są to aplikacje paletyzacji, obsługa maszyn CNC, transport międzyoperacyjny, natrysk farb, klejów, zbijanie, nawiercanie i wiele innych, w zależności od potrzeb Klienta. Przeważnie są to wąskie gardła w zakładach przemysłowych. Nie zawsze jednak da się zastąpić człowieka.

  Po pierwsze, zdarza się, że zastosowanie robota bywa nieuzasadnione - ze względu na produkcję jednostkową lub zbyt niską powtarzalność produktów. Może się okazać, że czas programowania, testów, poprawek i przezbrojenia robota może być w takim przypadku zbyt długi. Przykładem niech będzie wykonywanie elementów spawanych o skomplikowanych kształtach, produkowanych jednostkowo na zamówienie, dla których dodatkowo nie ma wymagań dotyczących estetyki i parametrów wytrzymałościowych spoin.

  Drugim czynnikiem, który decyduje o tym, że robot zawsze pracuje pod nadzorem człowieka jest fakt, że człowiek jest zdolny do kreatywnego i elastycznego myślenia. Co prawda najnowsze technologie, jak systemy wizyjne czy pomiarowe, pozwalają robotom adaptować się do zmiennego otoczenia i pracować z przedmiotami o przypadkowym kształcie i położeniu. Do przemysłu nieśmiało wchodzą również technologie sztucznej inteligencji, jednak nadal niezastąpiona jest zdolność człowieka do podejmowania decyzji.

  Jesteśmy więc jeszcze dość daleko od wizji fabryk i zakładów zupełnie pozbawionych ludzi, gdzie roboty panują niepodzielnie i pracują bez nadzoru.

 4. Czy inwestycja w robota przemysłowego zawsze prowadzi do redukcji zatrudnienia?
 5. Ile kosztuje praca robota?
 6. Jak robotyzacja wpływa na świadomość moich pracowników?
 7. Jaki jest wpływ robotyzacji na parametry produkcji?
 8. Czy lepiej zastosować robota używanego, czy nowego?
 9. ROI – czyli jak określić, czy inwestycja w robota będzie opłacalna?
 10. Robotyzacja – spekulacja czy inwestycja?