FAQ

- Jaką przewagę daje mojej firmie robotyzacja?
- Gdzie można zastosować robota przemysłowego?
- Czy robot w każdym przypadku może zastąpić człowieka?
Współczesne roboty przemysłowe mają przede wszystkim za zadanie podniesienie wydajności produkcji oraz dokładności wykonania produktów. Zastępują człowieka wszędzie tam, gdzie proces jest powtarzalny i/lub uciążliwy dla człowieka – wysoka temperatura, nadmierne zapylenie, szkodliwe opary, przenoszenie ciężkich elementów. Są to aplikacje paletyzacji, obsługa maszyn CNC, transport międzyoperacyjny, natrysk farb, klejów, zbijanie, nawiercanie i wiele innych, w zależności od potrzeb Klienta. Przeważnie są to wąskie gardła w zakładach przemysłowych. Nie zawsze jednak da się zastąpić człowieka.
Po pierwsze, zdarza się, że zastosowanie robota bywa nieuzasadnione - ze względu na produkcję jednostkową lub zbyt niską powtarzalność produktów. Może się okazać, że czas programowania, testów, poprawek i przezbrojenia robota może być w takim przypadku zbyt długi. Przykładem niech będzie wykonywanie elementów spawanych o skomplikowanych kształtach, produkowanych jednostkowo na zamówienie, dla których dodatkowo nie ma wymagań dotyczących estetyki i parametrów wytrzymałościowych spoin.
Drugim czynnikiem, który decyduje o tym, że robot zawsze pracuje pod nadzorem człowieka jest fakt, że człowiek jest zdolny do kreatywnego i elastycznego myślenia. Co prawda najnowsze technologie, jak systemy wizyjne czy pomiarowe, pozwalają robotom adaptować się do zmiennego otoczenia i pracować z przedmiotami o przypadkowym kształcie i położeniu. Do przemysłu nieśmiało wchodzą również technologie sztucznej inteligencji, jednak nadal niezastąpiona jest zdolność człowieka do podejmowania decyzji.
Jesteśmy więc jeszcze dość daleko od wizji fabryk i zakładów zupełnie pozbawionych ludzi, gdzie roboty panują niepodzielnie i pracują bez nadzoru.
- Czy inwestycja w robota przemysłowego zawsze prowadzi do redukcji zatrudnienia?
- Ile kosztuje praca robota?
- Jak robotyzacja wpływa na świadomość moich pracowników?
- Jaki jest wpływ robotyzacji na parametry produkcji?
- Czy lepiej zastosować robota używanego, czy nowego?
- ROI – czyli jak określić, czy inwestycja w robota będzie opłacalna?
- Robotyzacja – spekulacja czy inwestycja?